تبلیغات
امام خامنه ای - اهداف اصلی ترور حاج رضوان
امام خامنه ای
ولایت فقیه

اهداف اصلی ترور حاج رضوان

در مورد اهداف ترور عماد مغنیه گمانه‌زنی‌های زیادی می‌توان ارایه كرد كه به ذكر اصلی‌ترین و محتمل ترین دلایل اكتفا كنیم .

 

1) بازسازی اعتبار از دست رفته دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی :
در پی جنگ 33 روزه و حتی قبل از آن در حدفاصل اشغال لبنان در سال 1361 تا سال 1379 - زمان خروج رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان - ناكامی دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی در مضمحل كردن مقاومت به دغدغه مهم دولتمردان ، ارتش و شهروندان صهیونیست تبدیل شده بود .
این وضعیت بخصوص در جریان جنگ 33 روزه تشدید شد چرا كه از یك سو دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی نتوانست هیچ كدام از رهبران مقاومت را از میان بردارد و یا بر جریان روز افزون شلیك موشك‌های حزب‌ الله اثر بگذارد و از سوی دیگر حزب‌الله لبنان توانسته بود در مراكز حساس رژیم صهیونیستی رخنه اطلاعاتی ایجاد كند .
حمله موشكی حزب‌الله به قلب قطار شهری تل آویو - دومین شهر صنعتی و سومین شهر توریستی اسرائیل و نیز حمله موشكی حزب‌الله به پادگان نظامی صفه واقع در استان جلیل شمالی كه مهمترین پادگان نیرو هوایی رژیم صهیونیستی است نمونه‌های بارزی از این رخنه اطلاعاتی امنیتی بود .
 
2) تضعیف موقعیت حزب‌الله لبنان :
رژیم صهیونیستی براساس طینت خود كه فشار نظامی را موجب كوتاه آمدن می‌داند گمان می‌كند عملیات ترور در پایتخت سوریه از یك سو دولت دمشق را از همكاری با حزب‌الله و حماس باز می‌دارد و شهروندان سوریه را علیه دولت بشاراسد برای محدود كردن فعالیت نیروهای مقاومت در سوریه وارد عمل می‌كند و از سوی دیگر حزب‌الله لبنان را كه به آرامی از محدودیت‌های امنیتی پس از پایان جنگ 33 روزه خارج شده است را بار دیگر در لاك امنیتی فرو برده و نیروهای عمل كننده‌ آنرا زمین‌گیر می‌كند .
از منظر دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی شهادت سید رضوان یا چهره‌ای در اندازه‌‌ی او به نیروهای مرتبط با اسرائیل و آمریكا در لبنان روحیه می‌دهد و آنان را از رعب موجود ناشی از اقتدار نظامی، اطلاعاتی و مردمی - خارج می‌كند و در نهایت مشكلات جدیدی را برای حزب‌الله پدید می‌آورد .

تاثیر شهادت عماد مغنیه بر تحولات منطقه
شهادت عماد مغنیه موقعیت امنیتی رژیم صهیونیستی را تضعیف كرد چرا كه از لحظه ترور «فرزند صور» به دست نیروهای اسرائیلی هر گونه اقدام نظامی حزب الله علیه رژیم صهیونیستی را چه در محدوده لبنان و منطقه شبعا كه هنوز در اشعال اسرائیل است - و چه در محدوده فلسطین و نیز در فرامرزها كاملا موجه كرده و افكار عمومی را با آن هماهنگ می‌نماید- بر همین اساس رژیم صهیونیستی باید هر روز در انتظار یك حادثه‌ امنیتی علیه خود بنشیند.
شهادت مغنیه همچنین موقعیت امنیتی و اجتماعی حزب الله در لبنان را ارتقاء ‌داد . بسیاری از تحلیلگران منطقه‌ای ترور عماد مغنیه را محصول همكاری اطلاعاتی یك جریان لبنانی و یك نهاد اطلاعاتی عربی با سازمان اطلاعاتی اسرائیل دانسته و بدون این همكاری وقوع این حادثه را عملی نمی‌دانند .
نكته مهم دیگری كه در ماجرای ترور چهره‌ی دلاور حزب الله وجود دارد، امتناع مقاومت از كشیده شدن به درگیری‌های داخلی است. حزب الله لبنان پس از پیروزی بزرگ خود علیه رژیم صهیونیستی می‌توانست علیه دست‌هایی كه در جنگ با اسرائیلی‌ها هماهنگ بودند اقامه دعوا كند و حتی با توجه به اقتدار نظامی خود به تعقیب آنان بپردازند ولی این كار را نكرد و به جای آن از استقرار «دولت وحدت ملی» سخن گفت و برای رسیدن به دولت فراگیر صرفا به روش‌های مدنی روی آورد و حتی در این راه شهدایی را تقدیم كرد .
حزب‌الله لبنان با شهادت عماد مغنیه اگرچه یك نیروی موثر و كاركشته را از دست داده است ولی عواطف ملت‌های منطقه را كه تحت تبلیغات مداوم قرار گرفته و نسبت به اهداف حزب‌الله در اصرار خود به حفظ سلاح دچار اندكی تردید شده بودند، به سمت خود جلب كرد در واقع این ترور اثبات كرد كه اسلحه حزب‌الله نه تنها یك تهدید امنیتی علیه جبهه لبنانی _ عربی نیست بلكه نیاز مبرم لبنان برای حفظ ثبات می‌باشد .
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 14 مهر 1390 توسط محمد حسین حبیب زاده

قالب وبلاگ